Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Case 1 2 Direct materials used $7,590 $ Direct labor 5,130 7,850 Manufacturing o

ID: 2500313 • Letter: C

Question

Case

1

2

Direct materials used

$7,590

$

Direct labor

5,130

7,850

Manufacturing overhead

8,120

3,520

Total manufacturing costs

17,940

Beginning work in process inventory

1,900

Ending work in process inventory

2,950

Sales revenue

24,370

Sales discounts

2,160

1,560

Cost of goods manufactured

16,650

22,100

Beginning finished goods inventory

3,950

Goods available for sale

18,060

Cost of goods sold

Ending finished goods inventory

3,210

2,040

Gross profit

6,980

Operating expenses

2,600

Net income

Case

1

2

Direct materials used

$7,590

$

Direct labor

5,130

7,850

Manufacturing overhead

8,120

3,520

Total manufacturing costs

17,940

Beginning work in process inventory

1,900

Ending work in process inventory

2,950

Sales revenue

24,370

Sales discounts

2,160

1,560

Cost of goods manufactured

16,650

22,100

Beginning finished goods inventory

3,950

Goods available for sale

18,060

Cost of goods sold

Ending finished goods inventory

3,210

2,040

Gross profit

6,980

Operating expenses

2,600

Net income

Explanation / Answer

Case 1 :

Total manufacturing cost =direct material +direct labor +manufactuirng overhead

                                         = 7590+5130+8120

                                        = 20840

Ending WIP = Total manufacturing cost +BEginning WIP - Cost of goods manufactured

                      = 20840 + 1900 - 16650

                    = 6090

Beginning Finished goods inventory = cost of goods available for sale -Cost of goods manufactured

                                                                  = 18060-16650

                                                                 = 1410

COGS = Cost of goods available for sale - Ending finished goods

                   = 18060-3210 = 14850

.Gross profit =NET sales -COGS

                   = (24370-2160)-14850

                 = 22210 -14850

                   = 7360

Net income = 7360 - 2600 = 4760

case 2 :

Direct material used = Total manufacturing cost -DL -MOH

                                   = 17940-7850-3520

                                  = 6570

Beginning WIP = Cost of goods manufactured +ending WIP -Total manufacturing cost

                          = 22100+2950-17940

                       = 7110

Goods avaialble for sale = Cost of goods manufactured +beginning finished goods

                            = 22100 +3950

                            = 26050

cost of goods sold =goods available for sale - Ending finished goods

                    = 26050 - 2040

                   = 24010

Sales revenue = Gross profit + COGS +Sales discount

                           = 6980 + 24010 + 1560

                          = 32550

Both operating expense and net income is missing for case 2 ..So it is not possible to find net income unless operating expense are given .

As net income = Gross profit - Operatig expense

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote