At December 31, 2014, the trial balance showed the following balances: Accounts
ID: 2500557 • Letter: A
Question
At December 31, 2014, the trial balance showed the following balances:
Accounts Receivable = $280,000 debit balance
Allowance for Doubtful Accounts = $1,500 credit balance
Sales Revenue = $650,000 credit balance
Additional information:
- An aging schedule indicates that $12,500 of accounts receivable will be uncollectible.
- Company A estimates that 2% of sales will be uncollectible.
Which of the following statements is true about the adjusting entry for Bad Debt Expense at December 31, 2014?
Bad Debt Expense under the Percentage of Receivable method will be greater than the Bad Debt Expense under the Percentage of Sales method by $1,000.
Bad Debt Expense under the Percentage of Receivable method will be greater than the Bad Debt Expense under the Percentage of Sales method by $4,000.
Bad Debt Expense under the Percentage of Receivable method will be less than the Bad Debt Expense under the Percentage of Sales method by $3,000.
Bad Debt Expense under the Percentage of Receivable method will be less than the Bad Debt Expense under the Percentage of Sales method by $2,000.
Explanation / Answer
Allowance for Doubtfull Account = $1500
bed Debt expenses as per Ageing of Account Receivable = $12500
bed Debt expenses as per percentage of Sales = $13000 (650000*2% = $13000)
hence adjustment entry related to bad debt expenses is $11000 ($12500 - $1500)
hance Adjustment entry for bad debt expenses as per Percentage of receivable accounts are $11000
and Adjustment entry for bad debt expenses as per Percentage of Sales are $13000
hence fourth statement is correct that :
bad debts expenses under percentage of Account receivable method will be less then bad debt expenses as per percentage od sale method by $2000 as per as adjustment entry is concern
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.