14. Sarro Shipping, Inc., expects to earn $1.3 million. There are 100,000 shares
ID: 2500709 • Letter: 1
Question
14. Sarro Shipping, Inc., expects to earn $1.3 million. There are 100,000 shares of stock outstanding, so earnings per share equal $13 ($1,300,000/100,000). The firm will have an opportunity at date 1 to spend $1,300,000 on a new marketing campaign. The new campaign will increase earnings in every subsequent period by $260,000 (or $ 2.6 per share). The firm’s discount rate is 10 percent. What is the tangible value per share? What is franchise value per share? What is the intrinsic value per share? Please show your work.
Explanation / Answer
Tangible value per share = EPS/cost of equity
= 13 / .10
= $ 130 per share
Franchise value per share = 2.6 / .10 = $ 26 per share
Intrinsic value per share = 130 + 26 = $ 156 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.