Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2016, D Corp. granted an employee an option to purchase 8,500 shar

ID: 2500711 • Letter: O

Question

On January 1, 2016, D Corp. granted an employee an option to purchase 8,500 shares of D's $3 par common stock at $21 per share. The options became exercisable on December 31, 2017, after the employee completed two years of service. The option was exercised on January 10, 2018. The market prices of D's stock were as follows: January 1, 2016, $31; December 31, 2017, $57; and January 10, 2018, $45. An option pricing model estimated the value of the options at $8 each on the grant date. For 2016, D should recognize compensation expense of:

$ 0.

$131,750.

$25,500.

$34,000.

Explanation / Answer

correct option is "D" - $ 34000

[Total expense = 8500 * 8 = 68000]

Per year expense= 68000 / 2 = 34000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote