Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On the first day of the partnership\'s tax year, Karen purchases a 50% interest

ID: 2500740 • Letter: O

Question

On the first day of the partnership's tax year, Karen purchases a 50% interest in a general partnership for $30,000 cash and she materially participates in the operation of the partnership for the entire year. The partnership has $40,000 in recourse liabilities when Karen enters the partnership. Partners share the economic risk of loss from recourse liabilities in the same way they share partnership losses. There is no minimum gain related to the nonrecourse liability. During the year, the partnership incurs a $120,000 loss and a $20,000 increase in liabilities. How much of the loss can Karen report on her tax return for the current year?

Explanation / Answer

Loss which Karen can report on her tax return will be 50% of the loss for the year = 50% of $ 120,000 = $ 60,000

PLUS 50% of increase in Recourse Liabilities = 50% of $ 20,000 = $ 10,000

Total Loss to be reported = $ 70,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote