Consider the following facts: - Company Z has the following two securities in it
ID: 2501385 • Letter: C
Question
Consider the following facts: - Company Z has the following two securities in its trading portfolio at the end of the year: 1. Common Stock A: Cost = $10,000 Market Value = $12,000 2. Common Stock B: Cost = $9,000 Market Value = $5,000 - Company Z sells Stock B for $10,000. When Company Z records the sale of Stock B, the journal entry will include:
A debit to Accounts Receivable for $10,000
A credit to Sales Revenue for $10,000
None of these answers are correct
A credit to Stock Investments of $9,000
A debit to Stock Investments for $9,000
Explanation / Answer
Trading securities are always stated at market price or market value
Journal entry for recording sale of trading securities at gain is as follows:
So, as we can find, none of the answers is correct. So, option C is the correct option.
Date Particulars LF Amount $ Amount $ xxxx Cash (By Sale Value) A/c Dr 10,000 To Realized gain on sale of trading securities 5,000 To Trading Securities (shown at market value) 5,000 (Being trade securities sold at gain)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.