Everly Corporation acquires a coal mine at a cost of $400,000. Intangible develo
ID: 2501435 • Letter: E
Question
Everly Corporation acquires a coal mine at a cost of $400,000. Intangible development costs total $100,000. After extraction has occurred, Everly must restore the property (estimated fair value of the obligation is $80,000), after which it can be sold for $160,000. Everly estimates that 4,000 tons of coal can be extracted.
If 700 tons are extracted the first year, prepare the journal entry to record depletion. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.) A
ccount Titles and Explanation Debit Credit
_________________________ ____________ _______________
________________________ ______________ _______________
Explanation / Answer
Depletion cost per ton = (400,000 + 100,000 + 80,000 - 160,000 ) / 4000
= 420,000 / 4000
= $ 105 per ton
current depletion cost = 700 *105 = 73500
Entry :
Inventory debit 73500
coal mine credit 73500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.