Mouser Company is evaluating a capital expenditure proposal with the following p
ID: 2501470 • Letter: M
Question
Mouser Company is evaluating a capital expenditure proposal with the following predicted cash flows: Initial investment: $110,000 Operations: Year 1 $40,000 Year 2 30,000 Year 3 55,000 Salvage value: -0- Additional information for interest rate of 12 percent: Present value of $1 - year 1 0.893 Present value of $1 - year 2 0.797 Present value of $1 - year 3 0.712 Present value of an annuity of $1, (3 periods) 2.402 Required: Determine the following values: a. Net present value of the investment at a discount rate of 12 percent b. Payback period c. Accounting rate of return using average investmentestment at a discount rate of 12 percent
Explanation / Answer
Present value of cash flow = (PVF@12%,1*CF1 )+(PVF@12%,2*CF2)+(PVF@12%,3*CF3)
= (.893 *40000 )+(.797* 30000)+(.712 *55000)
= 35720+ 23910+ 39160
= 98790
NPV =present value -Initial investment
= 98790 - 110000
= - 11210
b) cummulative cash flow up to year 2 = -110000 + 40000 +30000 = -40000
Payback period =year up to which cummulative cash flow is negative +(Cummulative cash flow of that year /cash flow of next year)
= 2 + (40000/ 55000)
= 2 + .73
= 2.73%
c) Average return =(present value of cash flow /3 ) /Investment
= (98790 /3) /110000
= 32930/ 110000
= .2994 or 29.94%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.