Castle Company produces throw blankets that are popular holiday gifts. Standard
ID: 2502730 • Letter: C
Question
Castle Company produces throw blankets that are popular holiday gifts. Standard variable costs relating to a single blanket are given below
Standard Quantity or Hours
Standard Price or Rate
Standard Cost
Direct materials
2.62 yards
$5 per yard
$?
Direct labor
1.35 DLH
$6.80 per DLH
$?
Variable manufacturing overhead
1.35 DLH
$2 per direct labor-hour
$?
Total standard cost
$?
Overhead is applied to production on the basis of direct labor hours. During March, 924 blankets were manufactured and sold.
Selected information related to the month
Standard Quantity or Hours
Standard Price or Rate
Standard Cost
Direct materials
2.62 yards
$5 per yard
$?
Direct labor
1.35 DLH
$6.80 per DLH
$?
Variable manufacturing overhead
1.35 DLH
$2 per direct labor-hour
$?
Total standard cost
$?
Castle Company produces throw blankets that are popular holiday gifts. Standard variable costs relating to a single blanket are given below Overhead is applied to production on the basis of direct labor hours. During March, 924 blankets were manufactured and sold. Selected information related to the month's production is given below: Submit an Excel document with each tab labeled by item number in good form that demonstrates the following through your calculations: What is the standard cost of a single blanket? What was the actual cost per blanket produced during March? What was the direct materials price variance for March? What was the direct labor rate variance for March? The direct labor efficiency variance? What was the variable overhead rate variance for March? The variable overhead efficiency variance?Explanation / Answer
1.What is the standard cost of a single blanket?
standard cost of a single blanket = 13.10 + 9.18 + 2.70 = $ 24.98
2.What was the actual cost per blanket produced during March?
Actual Cost per Blanket = (11500+8408+3100)/924 = $ 24.90
3.What was the direct materials price variance for March?
Direct materials price variance = Standard Rate* Actual Quantity - Actual Material cost
= 5*2620-11500
= $1600 F
4.What was the direct labor rate variance for March? The direct labor efficiency variance?
Direct labor rate variance = Standard Rate* Actual Hour - Actual Labor cost
= 6.80*1400-8408
= $1112 F
Direct labor efficiency variance = (Standard Hour to be Used - Actual Hour)* Standard Rate
=(924*1.35 - 1400)*6.80
= $1037.68 U
5.What was the variable overhead rate variance for March? The variable overhead efficiency variance?
Variable overhead rate variance = Standard Rate* Actual Hour - Actual Variable Manufacturing Overhead cost
= 2*1400-3100
= $300 U
Variable overhead efficiency variance = (Standard Hour to be Used - Actual Hour)* Standard Rate
=(924*1.35 - 1400)*2
= $305.20 U
Standard cost = Standard Quantity or Hours * Standard Price or Rate 2.62 yards $5 per yard $ 13.10 Direct labor
Standard cost = Standard Quantity or Hours * Standard Price or Rate 1.35 DLH $6.80 per DLH $ 9.18 Variable manufacturing overhead
Standard cost = Standard Quantity or Hours * Standard Price or Rate 1.35 DLH $2 per direct labor-hour $ 2.70 Total standard cost $ 24.98 Overhead is applied to production on the basis of direct labor hours. During March, 924 blankets were manufactured and sold. Actual Cost per Blanket = (11500+8408+3100)/924 $ 24.90 Materials Used Direct Labor Variable Manufacturing Overhead Actual costs incurred $11,500.00 $ 8,408.00 $ 3,100.00 Direct materials price variance = Standard Rate* Actual Quantity - Actual Material cost
= 5*2620-11500
= $1600 F $ 1600 F Actual 2,620 yards 1400 hours Direct materials quantity variance $1,000 U Direct labor rate variance = Standard Rate* Actual Hour - Actual Labor cost
= 6.80*1400-8408
= $1112 F $ 1112 F Direct labor efficiency variance = (Standard Hour to be Used - Actual Hour)* Standard Rate
=(924*1.35 - 1400)*6.80
= $1037.68 U $ 1037.68 U Variable overhead rate variance = Standard Rate* Actual Hour - Actual Variable Manufacturing Overhead cost
= 2*1400-3100
= $300 U $ 300 U Variable overhead efficiency variance = (Standard Hour to be Used - Actual Hour)* Standard Rate
=(924*1.35 - 1400)*2
= $305.20 U $ 305.20 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.