At the beginning of 2012, Mazzaro Company acquired equipment costing $136,200. I
ID: 2503163 • Letter: A
Question
At the beginning of 2012, Mazzaro Company acquired equipment costing $136,200. It was estimated that this equipment would have a useful life of 6 years and a salvage value of $13,620 at that time. The straight-line method of depreciation was considered the most appropriate to use with this type of equipment. Depreciation is to be recorded at the end of each year.
During 2014 (the third year of the equipment
Explanation / Answer
As per relevant Principles of accounting and depreciation the amount of depreciation as computed by engineers as on 2012 shall be
=(Purchase price-salvage value) / Number of years expected to be use
=(136200-13620)/6
=$20430
This shall be the amount of depreciation for 2013 as well
Now the engineers reconsidered the life of the equipment to be 7 years
Value of equipment as on the opening date of 2014=$136200-(20430*2)
=$95340
Now the re computed depreciation per year shall be=$(95340-13620)/5
=$16344
This shall be the depreciation for the years 2014,15,16
At the beginning of 2017 the value of equipment in the books shall be=$95340-(16344*3)
=$46308
Now the engineers have reconsidered the salvage value of the equipment as $6810
hence depreciation amount for the left years shall be=($46308-6810)/2
=$19749
Summary of depreciation is
Year
Depreciation ($)
Accumulated Depreciation($)
2012
20430
20430
2013
20430
40860
2014
16344
57204
2015
16344
73548
2016
16344
89892
2017
19749
109641
2018
19749
129390
Year
Depreciation ($)
Accumulated Depreciation($)
2012
20430
20430
2013
20430
40860
2014
16344
57204
2015
16344
73548
2016
16344
89892
2017
19749
109641
2018
19749
129390
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.