At the end of Year 1, Lane Co. held trading securities that cost $86,000 and had
ID: 2503733 • Letter: A
Question
At the end of Year 1, Lane Co. held trading securities that cost $86,000 and had a year-end market value of $92,000. During Year 2, all of these securities were sold for $104,500. At the end of Year 2, Lane had acquired additional trading securities that cost $73,000 and had a year-end market value of $71,000. What is the impact of these stock activities on Lane At the end of Year 1, Lane Co. held trading securities that cost $86,000 and had a year-end market value of $92,000. During Year 2, all of these securities were sold for $104,500. At the end of Year 2, Lane had acquired additional trading securities that cost $73,000 and had a year-end market value of $71,000. What is the impact of these stock activities on LaneExplanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Gain on Sale of Year 1 Securities = Sales Value in Year 2 - Market Value at Year 1 End = 104500 - 92000 = 12500
- Decline in the Value of Securities Purchased in Year 2 = Purchase Value - Market Value = 73000 - 71000 = 2000
Total Gain = 12500 - 2000 = 10500
Option B (10500) is the correct answer.
Thanks.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.