Condensed data taken from the departmental income statement for Nell and Company
ID: 2504215 • Letter: C
Question
Condensed data taken from the departmental income statement for Nell and Company are shown below. Miscellaneous selling expense is $3,500; insurance expense on merchandise is $3,000. Determine the apportionment of miscellaneous selling expense and insurance expense. Insurance expense on merchandise is apportioned on the basis of average inentories. Miscellaneous selling expense is apportioned on the basis of net sales.
Skate Departmnt Bike Department
Net Sales $122,000.00 $490,000.
Merchandise Inventory (beginning) 480,000 102,000
Merchandise Inventory (ending) 525,000 136,000
______ 1. The skate department's share of miscellaneous selling expense.
______ 2. The skate department's share of insurance expense.
______ 3. The bike department's share of miscellaneous selling expenses.
______ 4. The bike department's share of insurance expense.
Explanation / Answer
PARTICULARS
SKATE DEPARTMENT
BIKE DEPARTMENT
MISCELLANEOUS SELLING EXPENSE
[apportioned on the basis of net sales]
[122000/(122000+490000)] * 3500
= (122000/612000)* 3500
= $697.71
[49000/(122000+490000)] * 3500
= (490000/612000)* 3500
= $2802.29
INSURANCE EXPENSE
[apportioned on the basis of average inventories]
[502500/(502500+119000)] * 3000
= (502500/621500) * 3000
= $2425.58
[119000/(502500+119000)] * 3000
= (119000/621500) * 3000
= $574.42
NOTE:-
AVERAGE INVENTORY OF SKATE DEPARTMENT = (BEGGINNING INVENTORY + ENDING INVENTORY)/2
= (480000+525000)/2
= 502500
AVERAGE INVENTORY OF BIKE DEPARTMENT = (BEGGINNING INVENTORY + ENDING INVENTORY)/2
= (102000+136000)/2
= 119000
PARTICULARS
SKATE DEPARTMENT
BIKE DEPARTMENT
MISCELLANEOUS SELLING EXPENSE
[apportioned on the basis of net sales]
[122000/(122000+490000)] * 3500
= (122000/612000)* 3500
= $697.71
[49000/(122000+490000)] * 3500
= (490000/612000)* 3500
= $2802.29
INSURANCE EXPENSE
[apportioned on the basis of average inventories]
[502500/(502500+119000)] * 3000
= (502500/621500) * 3000
= $2425.58
[119000/(502500+119000)] * 3000
= (119000/621500) * 3000
= $574.42
NOTE:-
AVERAGE INVENTORY OF SKATE DEPARTMENT = (BEGGINNING INVENTORY + ENDING INVENTORY)/2
= (480000+525000)/2
= 502500
AVERAGE INVENTORY OF BIKE DEPARTMENT = (BEGGINNING INVENTORY + ENDING INVENTORY)/2
= (102000+136000)/2
= 119000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.