On January 1 of Year 1, Drum Line Airways issued $2,500,000 of par value bonds f
ID: 2504291 • Letter: O
Question
On January 1 of Year 1, Drum Line Airways issued $2,500,000 of par value bonds for $2,260,000. The bonds pay interest semiannually on January 1 and July 1. The contract rate of interest is 5% while the market rate of interest for similar bonds is 6%. The bond premium or discount is being amortized at a rate of $8,000 every six months. The company's December 31, Year 1 balance sheet should reflect total liabilities associated with the bond issue in the amount of:
On January 1 of Year 1, Drum Line Airways issued $2,500,000 of par value bonds for $2,260,000. The bonds pay interest semiannually on January 1 and July 1. The contract rate of interest is 5% while the market rate of interest for similar bonds is 6%. The bond premium or discount is being amortized at a rate of $8,000 every six months. The company's December 31, Year 1 balance sheet should reflect total liabilities associated with the bond issue in the amount of:
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Balance in Liabilities Account = Book Value of the Bonds + Interest Payable on Bonds
Book Value of Bonds = Face Value of Bonds Issued - Discount not Amortized
Face Value of Bonds = 2500000
Discount not Amortized = Total Discount - Discount Amortized on January 1 - Discount Amortized on July 1 = (2500000 - 2260000) - 8000 - 8000 = 224000
Book Value of Bonds = 2500000 - 224000 = 2276000
+
Interest Payable = 2500000*6/12*5% = 62500
Total Value = 2276000 + 62500 = 2338500
Answer is 2338500 (Option A)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.