Based on the segment income statement below, Gourmet Sorbet is considering elimi
ID: 2504381 • Letter: B
Question
Based on the segment income statement below, Gourmet Sorbet is considering eliminating its Mango Tango line.
Revenue from Mango Tango sales
$500,000
Salaries for Mango Tango workers
(120,000)
Direct material costs for Mango Tango
(300,000)
Sunk costs (equipment depreciation)
(75,000)
Allocated company-wide facility-sustaining costs
(50,000)
Net loss
$ (45,000)
1. The total relevant costs in this decision add up to
a. $400,000.
b. $475,000.
c. $525,000.
d. $420,000.
2. If Mango Tango were eliminated, profitability would
a. increase $25,000.
b. increase $525,000.
c. decrease $80,000.
d. decrease $100,000.
Please show the necessary calculations, thanks!
Revenue from Mango Tango sales
$500,000
Salaries for Mango Tango workers
(120,000)
Direct material costs for Mango Tango
(300,000)
Sunk costs (equipment depreciation)
(75,000)
Allocated company-wide facility-sustaining costs
(50,000)
Net loss
$ (45,000)
Explanation / Answer
1. total relevant costs in this decision = 120000+300000= 420000
d. $420,000.
2. Cost if Mango tree is eliminated = 75000+50000 = 125,000
Change in profitability = -125000-(-45000)= -80,000
c. decrease $80,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.