Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At the end of the year, a company offered to buy 4,420 regular units from X Comp

ID: 2504481 • Letter: A

Question

At the end of the year, a company offered to buy 4,420 regular units from X Company for a special price of $12.77 each. The following information is for the year during which the company had sold 66,500 units to its regular customers:


Total fixed cost of goods sold were $148,960, and total fixed selling and administrative costs were $84,455.

a. Profit on the special order is


b. Now assume that if the special order is accepted, three things will happen: 1) direct material costs will increase by $0.86 per unit, 2) special equipment will have to be rented for $4,000, 3) sales commissions, regularly $0.51 per unit, will not be paid. These changes will cause the special order profit that you computed in #5 to decrease by


c. The marketing manager thinks that if X Company accepts the special order, regular customers will be lost, and demand will fall by 500 units. This would decrease firm profits by


Total   Per-Unit Revenue $1,117,200 $16.80    Cost of goods sold 573,230 8.62    Selling and administrative costs   177,555   2.67    Profit $366,415 $5.51   

Explanation / Answer

A) PROFIT = $4.15 PER UNIT

PROFIT == $ 18343


12.77-8.62 = 4.15


B) PROFIT = $2.895 PER UNIT

PROFIT = $12796

PROFIT DECREASES BY=$ 5547


C) FIRM PROFIT DECREASES BY $2755