At the end of the year, a company offered to buy 4,340 regular units from X Comp
ID: 2504495 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,340 regular units from X Company for a special price of $12.99 each. The following information is for the year during which the company had sold 68,200 units to its regular customers:
Total fixed cost of goods sold were $130,944, and total fixed selling and administrative costs were $90,024.
5. Profit on the special order is $29,772
need #6 only please!!!!!!!
Explanation / Answer
OLD DATA
Cost of goods sold = 478082
Total fixed cost of goods sold = 130,944
Total variable cost of goods sold = 347138
Selling and administrative costs = 160952
fixed Selling and administrative costs = 90024
variable Selling and administrative costs = 70928
Total variable cost of goods sold per unit= 347138/68200 =5.09
variable Selling and administrative costs per unit = 70928/68200 = 1.04
AFTER CHANGES
Total variable cost of goods sold per unit= 5.09+0.84 = 5.93
variable Selling and administrative costs per unit =1.04 - 0.59 = 0.45
cost incurred = 0.45+5.93 = 6.38
cost incurres for all units = 6.38*4340 = 27689.2
special equipment rent = 4,500
total cost incurres for all units = 27689.2+4500 = 32189.2
profit = 12.99*4340 - 32189.2 = 24187.4
profit decresed by = 29772 - 24187.4 = 5584.6
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.