Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your firm is contemplating the purchase of a new $794,500 computer-based order e

ID: 2504634 • Letter: Y

Question

Your firm is contemplating the purchase of a new $794,500 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its seven-year life. It will be worth $59,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $54,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project. Assume the tax rate is 30 percent.

Suppose your required return on the project is 9 percent and your pretax cost savings are $209,000 per year. What is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)


Suppose your required return on the project is 9 percent and your pretax cost savings are $149,000 per year. What is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations. Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

Your firm is contemplating the purchase of a new $794,500 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its seven-year life. It will be worth $59,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $54,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project. Assume the tax rate is 30 percent.

Explanation / Answer

Requirement 1:


Depreciation = 794,500/7= 113500


Free cash flow 1-7 year = (209,000-113500)*(1-30%) + 113500= $180350


After tax salvage value = 59,000 -(59,000-0)*30% = 41300


Initial cash flow =- 794,500+54000=-740500


NPV = -740500 + 180350/1.09 + 180350/1.09^2 + 180350/1.09^3 ...............180350/1.09^7 + 41300/1.09^7 -54000/1.09^7 = $160,245.71


Requirement 2:


Depreciation = 794,500/7= 113500


Free cash flow 1-7 year = (149000-113500)*(1-30%) + 113500= $138350


After tax salvage value = 59,000 -(59,000-0)*30% = 41300


Initial cash flow =- 794,500+54000=-740500


NPV = -740500 + 138350/1.09 + 138350/1.09^2 + 138350/1.09^3 ...............138350/1.09^7 + 41300/1.09^7 -54000/1.09^7 = -$51,138.31


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote