Brady Service Center just purchased an automobile hoist for $35,000. The hoist h
ID: 2505068 • Letter: B
Question
Brady Service Center just purchased an automobile hoist for $35,000. The hoist has an 8-year life and an estimated salvage value of $3,000. Installation costs and freight charges were $3,300 and $700, respectively. Brady uses straight-line depreciation.
The new hoist will be used to replace mufflers and tires on automobiles. Brady estimates that the new hoist will enable his mechanics to replace 5 extra mufflers per week. Each muffler sells for $72 installed. The cost of a muffler is $36, and the labor cost to install a muffler is $12.
(Please show calculations to better understand the problem and how to solve it, thank you.)
Explanation / Answer
Weeks in a year = 52
Increased annual benefits = 5*52*(72-36-12) = 6240
Total initial cost = 35000+3300+700 = 39000
Depreciation= (39000-3000)/8= 4500
Annual cash flow = 6240
salvage value = 3000
cash payback period = 5 + (39000-5*6240)/6240 = 6.25 years
Let internal rate of return = IRR
NPV =0
-39000 + 6240/(1+IRR) + 6240/(1+IRR)^2 + 6240/(1+IRR)^3 + 6240/(1+IRR)^3....................9240/(1+IRR)^8 =0
Using exel function
internal rate of return, IRR = 7.00%
annual rate of return of the new hoise = annual cash flow/initial cost = 6240/39000= 16.00%
Initial cost -39000 Annual benefit 6240 6240 6240 6240 6240 6240 6240 6240 Salvage value 3000 Cash flow -39000 6240 6240 6240 6240 6240 6240 6240 9240Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.