Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a si
ID: 2505111 • Letter: G
Question
Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company's current activity level of 8,000 units per month are: The normal selling price is $15 per unit. The company's capacity is 10,000 units per month. An order has been received from a potential customer overseas for 2,000 units at a price of dollar 12.00 per unit. This order would not affect regular sales. Required: If the order is accepted, by how much will monthly profits increase or decrease? (The order would not change the company's total fixed costs.) (Input the amount as a positive value.) Assume the company has 500 units of this product left over from last year that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units? (Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Total variable cost =2.5+3+0.5+4.25+1.5+2= 13.75
Fixed cost will not increase
change in Monthly profit=2000*(12-13.75)= -3500
Monthly profit will decrease by -3500
2. minimum selling price= variable cost = $13.75
Relevant cost per unit = $13.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.