On March 1, fixtures and equipment were purchased for $5,000 with a downpayment
ID: 2505193 • Letter: O
Question
On March 1, fixtures and equipment were purchased for $5,000 with a downpayment of $1,000 plus a $4,000 note payable in one year. Interest of 6.5% per year is due when the note is repaid. The estimated life of the fixtures and equipment is 12 years with no expected salvage value. Depreciation on the fixtures and equipment is computed on a straight-line basis. [Note: Record the March 1 equipment purchase first, then the March 31 depreciation adjusting entry, and finally the March 31 interest adjusting entry. Also, round all answers to the nearest cent.]
Cash
Accounts Recievable
Inventory
Prepaid Rent
Fixtures and Equipment
Accounts Payable
Interest Payable
Wages Payable
Notes Payable
Paid-In Capital
Retained Earnings
Leave Blank
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Account: Dollar Amount:
Explanation / Answer
Journal entry:-
March-1:-
Debit Fixtures & Equipment = 5000
Credit Cash = 1000
Credit 6.5% Note Payable = 4000
Annual depreciation on Fixtures & Equipment = (purchase cost
Journal entry:-
March-1:-
Debit Fixtures & Equipment = 5000
Credit Cash = 1000
Credit 6.5% Note Payable = 4000
Annual depreciation on Fixtures & Equipment = (purchase cost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.