A rock is thrown down with an initial velocity of 10.5 m/s from the Verrazano Na
ID: 250533 • Letter: A
Question
A rock is thrown down with an initial velocity of 10.5 m/s from the Verrazano Narrows Bridge in New York City. The roadway of this bridge is 70 m above water. Take upwards to be the positive direction.
a) Calculate the displacement at a time of 1.0 s.
b) Calculate the velocity at a time of 1.0 s
c) Calculate the displacement at a time of 1.5 s.
d) Calculate the velocity at a time of 1.5 s
e) Calculate the displacement at a time of 2.0 s.
f) Calculate the velocity at a time of 2.0 s
g) Calculate the displacement at a time of 2.5 s.
h) Calculate the velocity at a time of 2.5 s
Explanation / Answer
Initial velocity, u = 10.5m/s
a) Displacement at t = 1s
s = -ut - g * t * t /2 = -10.5 * 1 - 9.8*1*1/2 = -10.5-4.9 = -15.4m
b) Velocity at t = 1s
v=-u-gt = -10.5 - 9.8*1 = -20.3m/s
c) Displacement at t = 1.5s
s = -ut - g * t * t /2 = -10.5 * 1.5 - 9.8*1.5*1.5/2 = -15.75`-11.025 = -26.775m
d) Velocity at t = 1.5s
v=-u-gt = -10.5 - 9.8*1.5 = -25.2m/s
e) Displacement at t = 2s
s = -ut - g * t * t /2 = -10.5 * 2 - 9.8*2*2/2 = -20.1-19.6 = -39.7m
f) Velocity at t = 2s
v=-u-gt = -10.5 - 9.8*2 = -30.1m/s
g) Displacement at t = 2.5s
s = -ut - g * t * t /2 = -10.5 * 2.5 - 9.8*2.5*2.5/2 = -26.25-30.625 = -56.875m
h) Velocity at t = 2.5s
v=-u-gt = -10.5 - 9.8*2.5 = -35m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.