Calculating Price Elasticity of Demand Suppose that 50 units of a good are deman
ID: 2505702 • Letter: C
Question
Calculating Price Elasticity of Demand
Suppose that 50 units of a good are demanded at a price of $1 per unit. A reduction in price to $0.20 results in an increase in quantity demanded to 70 units. Show that these data yield a price elasticity of 0.25 By what percentae would a 10 percent rise in the price reduce that quantity demanded, assuming price elasticity remains constant along the demand curve.
Price Elasticity and total revenue
Fill in the blanks for each price quantity combination listed in the following table. What relationship have you depicted?
P
$9
$8
$7
$6
$5
$4
$3
$2
Q
1
2
3
4
5
6
7
8
Price Elasticity
This is the area I am having a trouble caculatiing? Can I get an example with P $9, Q 1 and TR 9
Total Revenue
9
16
21
24
25
24
21
16
Explanation / Answer
price elasticity =(q2-q1)/(p2-p1)*(p average/q average)
q average =(50+70)/2 =60
=(70-50)/(-0.2) *1/(60)
= 0.25
price elasticity at TR =$9 is if price decreases by $1 , then quantity increase from 1 to 2
p avg =(9+8)/2 =8.5 , q avg =1+2)/2 =1.5
so elasticity =(2-1)/(8-9) *(8.5/1.5)
= -5.666
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.