A company has contracted to make the following payment $33,000 immediately, $ 15
ID: 2506320 • Letter: A
Question
A company has contracted to make the following payment $33,000 immediately, $ 1500 at the end of year 1; $2500 at the end of year two; $3500 at the end of year 3, $4500 at the end of year 4; $5500 at the end of year 5. What fixed amount of money should the company plan to set aside each year at 7% interest per year, compounded annually, in order to make the above payments? A company has contracted to make the following payment $33,000 immediately, $ 1500 at the end of year 1; $2500 at the end of year two; $3500 at the end of year 3, $4500 at the end of year 4; $5500 at the end of year 5. What fixed amount of money should the company plan to set aside each year at 7% interest per year, compounded annually, in order to make the above payments?Explanation / Answer
Year 1: $1500+$105 = $1605
Year 2: $2,500+$175 = $2,675
Year 3: $3,500+$245 = $3,745
Year 4: $4,500+$315 = $4,815
Year 5: $5,500+$385 = $5,885
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.