A major drug company anticipates that in future years it could be involved in li
ID: 2506527 • Letter: A
Question
A major drug company anticipates that in future years it could be involved in litigation regarding perceiving side effects of one of its antidepressant drugs. In order to prepare a "war chest," the company wants to have $50 million available 6 years from now. The company expects to set aside $6 million the first year and uniformly increasing amounts in each of the next 5 years. If the company can earn 12% per year on the money it sets aside, by how much must it increase the amount set aside each year to achieve its goal of $50 million at the end of 6 years?
Explanation / Answer
Let $ 'x' million be the increase in amount to be set aside.
Amount = Principal * ( 1 + rate/100 )^T
50 = 6*(1.12)^5 + (6+x)(1.12^4) + (6+2x)(1.12^3) + (6+3x)(1.12^2) + (6+4x)(1.12^1) +(6+5x)(1.12^0)
Million is common and gets cancelled from both the sides of equation.
50 = 48.69 + 17.62x
x = $0.0743million = $ 74,300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.