The fill in bottles of a wine is normally distributed with mean ? = 750 millilit
ID: 2506942 • Letter: T
Question
The fill in bottles of a wine is normally distributed with mean ? = 750 milliliters (ml) and standard deviation of ? = 9 ml.1 For samples of size n = 64 bottles selected from this population, the mean of the sampling distribution of x? is _____ and the standard error of x? ______.
a E(x?) = 93.75 se(x?) = 9
b E(x?) = 750 se(x?) = 9
c E(x?) = 750 se(x?) = 0.141
d E(x?) = 750 se(x?) = 1.125
2 The probability that the mean of a sample of n = 64 bottles falls between 748 and 752 ml is,
P(748 < x? < 752) = _____.
a 0.9500
b 0.9250
c 0.8165
d 0.7154
3 The fraction of the means obtained from samples of size n = 64 bottles that fall within The fill in bottles of a wine is normally distributed with mean ? = 750 milliliters (ml) and standard deviation of ? = 9 ml.
1 For samples of size n = 64 bottles selected from this population, the mean of the sampling distribution of x? is _____ and the standard error of x? ______.
a E(x?) = 93.75 se(x?) = 9
b E(x?) = 750 se(x?) = 9
c E(x?) = 750 se(x?) = 0.141
d E(x?) = 750 se(x?) = 1.125
2 The probability that the mean of a sample of n = 64 bottles falls between 748 and 752 ml is,
P(748 < x? < 752) = _____.
a 0.9500
b 0.9250
c 0.8165
d 0.7154
3 The fraction of the means obtained from samples of size n = 64 bottles that fall within
Explanation / Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.