Consider two stocks, Coca-Cola Company (KO) and Pepsico, with expected returns o
ID: 2507039 • Letter: C
Question
Consider two stocks, Coca-Cola Company (KO) and Pepsico, with expected returns of 8% and 12% respectively. Assume that the stocks have standard deviations of 12% and 14% respectively.
(my personal calculations after finding the weights of KO and PEP in a portfolio with a -1 correlation): the expected return on this portfolio is E(return_portfolio) = W*E(return_KO) + (1-W)*E(return_PEP) = 0.0981 or 9.81% =====> IS THIS THE MARKET RETURN? I DON'T KNOW
covariance of the two stocks = -1 * (0.12*0.14) = -0.168
Explanation / Answer
(beta)KO = covarience/ sd(KO)^2
(beta)PEP = covarience/ sd(PEP)^2
r(correlation) = covariance/(sd(KO) * sd(PEP) )
-1 = covariance/(0.12 * 0.14)
covariance = - 0.0168
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.