You receive a credit card application from Shady Banks Savings and Loan offering
ID: 2508034 • Letter: Y
Question
You receive a credit card application from Shady Banks Savings and Loan offering an introductory rate of 0.4 percent per year, compounded monthly for the first six months, increasing thereafter to 17.4 percent compounded monthly. Assume you transfer the $6,400 balance from your existing credit card and make no subsequent payments.
How much interest will you owe at the end of the first year? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You receive a credit card application from Shady Banks Savings and Loan offering an introductory rate of 0.4 percent per year, compounded monthly for the first six months, increasing thereafter to 17.4 percent compounded monthly. Assume you transfer the $6,400 balance from your existing credit card and make no subsequent payments.
How much interest will you owe at the end of the first year? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
0.4% per yr = 0.4%/12 per month
17.4% per yr = 17.4/12% per month
So total amount outstanding after one year = 6400 * (1+0.4%/12)^6 * (1+17.4%/12)^6 = 6991.34
Deducting the initial amount of $6400, we get interest charged = 6991.34 - 6400 = $ 591.34
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.