Score: 0 of 10 pts 10f 6,0 complete Hw Score: 0%, 0 of 50 pts S9-6 (similar to)
ID: 2508715 • Letter: S
Question
Score: 0 of 10 pts 10f 6,0 complete Hw Score: 0%, 0 of 50 pts S9-6 (similar to) EQuestion Help Assume that Alpha Communications paid $135,000 for equipment with a 15-year life and zero expected residual value. After using the equipment for six years, the company determines that the asset will remain useful for only five more years Read the requirements Requirement 1. Record depreciation expense on the equipment for year 7 by the straight-line method First, select the formula to calculate the company's revised depreciation expense on the equipment for year 7. Then enter the amounts and calculate the depreciation for year 7. (Enter O for items with a zero value.) Revised Accumulated depreciation Book value Cost Depreciatiorn Net book value Residual value Revised useful ife remaining Useful life Requirements 1. Record depreciation expense on the equipment for year 7 by the straight-line method 2. What is accumulated depreciation at the end of year 7? Print DoneExplanation / Answer
1) Straight line depreciation (original) = (135000/15) = 9000 per year
Accumlated depreciation for six year = 9000*6 = 54000
Calculate revised depreciation for year 7 :
Revised depreciation for year 7 = 16200
2) Accumlated depreciation at the end of year 7 = (54000+16200) = 70200
original cost - accumlated depreciation / Remaining life = Revised depreciation 135000 - 54000 / 5 = 16200Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.