17 A business operates at 100% of capacity during its first month and incurs the
ID: 2508913 • Letter: 1
Question
17 A business operates at 100% of capacity during its first month and incurs the following costs: Production costs (10,000 units): Direct materials Direct labor Variable factory overhead Fixed factory overhead $ 80,000 120,000 140,000 40.000 $380,000 Operating expenses: Variable operating expenses $ 65,000 Fixed operating expenses 25,000 90,000 If 600 units remain unsold at the end of the month, what is the amount of inventory that would be reported on the absorption costing balance sheet? a. $24,300 b. $28,200 c. $22,800 d. $34,000Explanation / Answer
Absorption unit product cost = 380000/10000 = $38 Amount of inventory = 600*38= $22800 Option C is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.