Return to question 6 Lin Corporation has a single product whose selling price is
ID: 2509478 • Letter: R
Question
Return to question 6 Lin Corporation has a single product whose selling price is $120 per unit and whose variable expense is $80 per unit. The company's monthly fixed expense is $50,000. 10 points Required: 1. Calculate the unit sales needed to attain a target profit of $10,000. 2. Calculate the dollar sales needed to attain a target profit of $15,000. For all requirements, do not round intermediate calculations.) Answer is complete but not entirely correct. Units sales to attain target profi 2 Dollar sales to attain target 1,500 25,000 pro fitExplanation / Answer
Dollar Sales to attain target profit $195,000
Sales = Variable expenses + Fixed expenses + Profit
$120Q = $80Q + $50,000 + $15,000
$40Q = $65,000
Q = $65,000 / $40 per unit
Q = 1625 Units
Thus the target profit can be achieved by selling 1625 units per month, which represents $195,000 in total sales ($120 × 1625 units).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.