Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2510032 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 2.5 Standard Rate Standard Cost Motor tune-up $25.00 $62.50 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recal that 50 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance 150 F 200 U Required 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1. Actual labor hours 2. Actual hourly rate : hours per hour e 1 of 3 Next >

Explanation / Answer

Labor efficiency variance=150+200 = $350 U 1 Labor efficiency variance=SR*(AH-SH) 350=25*(AH-50*2.5) 14=AH-125 AH = 125+14=139 Actual labor hours=139 hours 2 Labor rate variance=AH*(SR-AR) 150=139*(25-AR) 1.08 = 25-AR AR=$23.92 Actual hourly rate=$23.92 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote