Draaksh Corporation sells premium quality wine for $85 per bottle. Its direct ma
ID: 2510661 • Letter: D
Question
Draaksh Corporation sells premium quality wine for $85 per bottle. Its direct materials and direct labour costs are $18 and $9.50 respectively per bottle. It pays its direct labour employees a wage of $19 per hour The company performed a regression analysis using the past 12 months' data and established the following monthly cost equation for manufacturing overhead costs using direct labour hours as the overhead allocation base y 151,700 $20.00x Draaksh believes that the above cost estimates will not substantially change for the next fiscal year. Given the stiff competition in the wine market, Draaksh budgeted an amount of $33,400 per month for sales promotions; additionally, it has decided to offer a sales commission of $4.50 per bottle to its sales personnel. Administrative expenses are expected to be $24,700 per month. Required: 1. Compute the expected total variable cost per bottle and the expected contribution margin ratio. Total variable cost Contribution margin ratio 2. Compute the annual break-even sales in units and dollars. (Round your intermediate and final answers to the whole number.) Annual breakeven sales in units Annual breakeven sales in dollars 3. Draaksh has budgeted sales of $8.2 million for the next fiscal year. What is the company's margin of safety in dollars and as a percentage of budgeted sales? (Round your intermediate and final answers to the whole number.) Margin of safety Budgeted salesExplanation / Answer
1. Total variable cost per bottle: $50
Contribution margin ratio = (Sales - Variable cost)/Sales = ($85 - $50)/$85 = $35/$85 = 41.18%
2. Annual breakeven sales in units = Fixed costs/Contribution per unit = $2517600/$35 = 71931 units
Annual fixed costs = 12 x ($151700 + $33400 + $24700) = 12 x $209800 = $2517600
Annual breakeven sales in dollars = 71931 x $85 = $6114135
3. Margin of safety = Budgeted sales - Breakeven sales = $8200000 - $6114135 = $2085865
Budgeted sales = $2085862/$8200000 = 25.44 = 25%
Please post independent questions separately. Thank you.
Direct materials 16.00 Direct labor 9.50 Manufacturing overhead 20.00 Sales commission 4.50 Total variable cost per bottle $ 50.00Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.