Assume ShoeFanatic.com began July with 10 units of inventory that cost a total o
ID: 2512244 • Letter: A
Question
Assume ShoeFanatic.com began July with 10 units of inventory that cost a total of $190. During July. ShoeFanatic.com purchased and sold goods as follows see score l8 Purchase 30 unit@$20 14 Sale 25 units@$40 22 Purchase 20 units@$22 30 units@$40 see score 27 Sale Suppose Shoef anatic com used the weighted-average inventory costing method and the perpetual inventory system Compute the weighted-average unit cost of the company's inventory on hand at July 8 Round weighted-average unit cost to the nearest cent 42.94% O A. $2100 OB. $1950 ??. $1975 O D. Cannot be determined from the data given Cick to select your answer 04/16/18 ? Chapter 11 Exercises nited Atemots 11:38 PM 12018 e to searchExplanation / Answer
Answer: C; $19.75
The weighted-average rate could be calculated through a division of total cost of inventory in hand by the total number of units in hand.
Total cost = Beginning inventory + July 8 purchase of inventory
= $190 + ($20 × 30 units)
= $190 + $600
= $790
Total number of units = Beginning units + July 8 purchasing units
= 10 + 30
= 40 units
Weighted-average rate = Total cost / Total number of units
= $790 / 40 units
= $19.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.