What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.50 cm, 0),
ID: 251237 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.50 cm, 0), due to Q1 alone?
6.02×106 N/C
What is the x-component of the total electric field at P?
1.25×107 N/C
What is the y-component of the total electric field at P?
What is the magnitude of the total electric field at P?
Now let Q2 = Q1 = 3.90 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
Explanation / Answer
Y - component of total electric field at P is
E will make an angle of tan^-1[4/6.50] = 31.6 degree with positive x-axis
E = EQ1+EQ2
E = (1/4*pi*epsilono )* ( Q1/r1^2-Q2/r2^2) *Sin31.6
r1 =r2 = sqrt(6.5^2+4^2) = 7.632 cm = 0.07632 m
E = 9*10^9 * (1/0.005825)* (1.7*10^-6) = 1.376*10^6 N/C
TOTAL FIELD AT P IS
E = Sqrt( 6.02^2+1.376^2) *10^6
E = 6.175 *10^6 N/C
If Both Charges are Equal...
Y- Component of electric Field is Zero
X- Components will add up, EX = E = (1/4*pi*epsilono )* 2*Q *Cos 31.6 / 0.005825
EX = 10.264*10^6 N/C
Total Field is E = 10.26*10^6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.