Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

cctsprior to preparing the statements.) Events related to the acquisition, use,

ID: 2512509 • Letter: C

Question

cctsprior to preparing the statements.) Events related to the acquisition, use, and disposal of a tangible plant e8-9A Exercisoasset: straight-line depreciation xi Service purchased a new auto to use as a taxi o n January 1, 2016, for $36,000. In addi- aid sales tax and title fees of s1,200 for the vehicle. The taxi is expected to have a tion, life and a salvage value of $4,000 five-year Required Using the straight-line method, compute the depreciation expense for 2016 and 2017. a. h Prepare the general journal entry to record the 2016 are the general journal entry to record the 2016 depreciation. Assume t the sale of the taxi in 2018. C. ournal entry for

Explanation / Answer

a. Calculation of depreciation

(1) Total cost of taxi

Taxi cost = $36,000

Add: Sales Tax and Title fees = $1,200

Therefore, total cost of Taxi = $37,200

(2) Total depreciable cost

Total cost of taxi = $37,200

Less: Salvage value after 5 years = $4,000

Therefore, total depreciable cost = $33,200

Depreciation expense for 2016 and 2017:

For the year 2016 = Total Depreciable cost/Number of years of life

= $33,200/5 years

= $6,640

For the year 2017 = Total Depreciable cost/Number of years of life

= $33,200/5 years

= $6,640

b. Journal entry to record the 2016 depreciation

Depreciation on Taxi A/c Debit $6,640

To Taxi A/c Credit $6,640

(Being entry passed to reduce taxi value for the depreciation of 2016)

Profit & Loss A/c Debit $6,640

To Deprecition on Taxi A/c Credit $6,640

(Being depreciation on taxi charged to profit & loss account)

c. Journal entry for sale of Taxi in 2018

Date of purchase = January 1, 2016

Date of Sale = January 1, 2018 (i.e. 2 years from the date of purchase)

Sale price = $22,000

Net book value of car as on the date of sale = Purchase price - Depreciation for 2016 - Depreciation for 2017

= $37,200 - $6,640 - $6,640

= $23,920 (This is the net book value of Taxi as at January 1, 2018).

Therefore, loss on sale of Taxi = $23,920 - $22,000

= $1,920

Journal Entries

Bank A/c debit $22,000

To Taxi A/c Credit $22,000

(Being sale of taxi recorded)

Loss on sale of Taxi A/c Debit $1,920

To Taxi A/c Credit $1,920

(Being loss on sale of taxi recorded)

Profit & Loss A/c Debit $1,920

To Loss on sale of Taxi A/c Credit $1,920

(Being loss on sale of taxi charged to profit & loss account).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote