On a straight road with the +x axis chosen to point in the direction of motion,
ID: 251287 • Letter: O
Question
On a straight road with the +x axis chosen to point in the direction of motion, you drive for 4 hours at a constant 40 miles per hour, then in a few seconds you speed up to 60 miles per hour and drive at this speed for 1 hour. (a) What was the x component of average velocity for the 5-hour period, using the fundamental definition of average velocity, which is the displacement divided by the time interval? vavg,x = miles per hour (b) Suppose instead you use the formula vavg,x = vix + vfx 2 . What do you calculate for the x component of average velocity? vavg,x = vix + vfx 2 = miles per hour
Explanation / Answer
4 hours * 40 miles = 160 miles travelled
1 hour * 60 miles = 60 miles travelled
total distance travelled 220 miles
Total time taken 5 hours
a) average velocity = 220 miles/5hour = 44 miles/hour
b) vavg,x = vix + vfx/2 =(40+60)/2 = 50 miles per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.