Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. Water flows at a rate of 25L/min through a horizontal 7.0cm diameter pipe und

ID: 251332 • Letter: 1

Question

1. Water flows at a rate of 25L/min through a horizontal 7.0cm diameter pipe under a pressure of 6.0Pa. At one point calcium deposits reduce the cross-sectional area of the pipe to 45cm^2. What is the pressure at this point?

2. A piece of copper tubing used in plumbing has a length of 54.0cm and an inner diameter of 1.25cm at 22 degrees celcius. When hot water at 95 degrees celcius flows throughthe tube, what are:

a) the tube's new length?

b) the change in its cross sectional-area?

c) Does the change in the cross-sectional area affect the flow speed? (Short paragraph to justify is required)

Explanation / Answer

Original area of crosssection of pipe=A1= 3.14 x (7/2)^2 =38.47cm2
now the cross sectional area=A2=45cm2

As the pressure is inversely proportional to surface area,
P1 x A1 = P2 x A2

6 x 38.47 =P2 x 45

230.82 = 45P2

P2 =230.82/4P2 = 5.12pa

Using 16.6 ×10^-6 as a linear coefficient of expansion,

54cm×16.6×10^-6/°C×(95°C-22°C) = .0654372cm

1.25cm×16.6×10^-6/°C×64°C = .001328 cm

At constant pressure velocity (flow rate) increases
due to increased area.
At constant volume flow rate is reduced with reduced area.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote