A company is considering a project with annual after-tax cash flows of $2,100.00
ID: 2514772 • Letter: A
Question
A company is considering a project with annual after-tax cash flows of $2,100.00 per year for six years. The company's cost of capital is 14 percent. Present and future value factors for a 14 percent interest rate for six years are as follows:
Future value of $ 2.195
Present value of $ 0.456
Future value of a series of equal payments 8.536
Prersent valuye of a series of equal payments 3.889
Using the net present value method, what is the maximum amount that the comany should invest?
a) $957.60
B) $8, 166.90
C) $17,925.60
D) $4,609.50
Explanation / Answer
Annual Future after tax cash flows = $2100 per year, for six years
Present Value of a series of equal payments = 3.889
Total Present Value of $12,600 [$2100 x 6 years] = $2100 x 3.889 = $8166.9
hence, if a the company invest a minimum of $8166.9, the NPV will be zero.
Any amount invested above this figure will give negative NPV
Therefore, the maximim amount that the company should invest is Option - B $8,166.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.