What’s the correct answer and why?? On January 1, 2017, Lindsey bonds that pay i
ID: 2514942 • Letter: W
Question
What’s the correct answer and why?? On January 1, 2017, Lindsey bonds that pay interest annually on maturity are paying 7% y Sales and Leasing Corp issues $600,000 of 9% 15 year December 31st each year. Bonds of similar risk and 23. How much cash will Lindse interest payment? y Sales and Leasing pay the bondholders for one A. $600,000 B. $63,837 $54,000 D. $49,651 24. How much cash will Lindsey Sales and Leasing receive in total from the bond issuance? A. $503,272 B. $600,000 C. $658,742 $709,297 25. How much interest expense will Lindsey Sales and Leasing recognize on December 31, 2017 when they make the first interest payment? A. $63,837 B. $54,000 C) $49,651 $45,294
Explanation / Answer
23) Cash payment = face value * coupon rate = 600000 * 0.09 = $54,000.
Answer - C) $54,000
24) Cash receipt from bond issuance = (54000*9.10791)+(600000*0.36245) = $709,297
Answer - D) $709,297
25) Interest expense = 709297 * 0.07 = $49,651
Answer - c) $49,651
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.