Beckworth Company purchased a truck on January 1, 2016, at a cash cost of $10,00
ID: 2515618 • Letter: B
Question
Beckworth Company purchased a truck on January 1, 2016, at a cash cost of $10,000. Other costs associated with the truck were delivery costs of $1,200, and taxes of $1,000 and other registration fees of $400. The estimated residual value was $600 and the estimated useful life 4 years. The company uses straight-line depreciation computed monthly.
Required: A. What was the depreciation expense amount per month?
B. What was the amount of accumulated depreciation at December 31, 2017 and the net book value of the truck at December 31, 2017?
Explanation / Answer
Ans)
a) Cost of machine = 10,000 + 1200 + 1000 + 400 = 12,600
Depreciation = 12600 - 600 / 4 = 3000 per year
Depreciation per month = 3000 / 12 = 250 per month
b) Accumulated depreciation = 3000 X 2 = 6000
Net book value of truck = 12,600 - 6000 = 6600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.