Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2515868 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 4,000 helmets, using 2,840 kilograms of plastic. The plastic cost the company $21,584.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.65 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram.
Required:
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 4,000 helmets?
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 4,000 helmets?
3. What is the materials spending variance?
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Explanation / Answer
1) Standard quantity allowed = 4000*0.65 = 2600 Kg
2) Standard cost allowed = 2600*8 = 20800
3) Material spending variance = 20800-21584 = 784 U
4) Material price variance = (8*2840-21584) =1136 F
Material quantity variance = (2600-2840)*8 = 1920 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.