Young Corporation has a high probability of operating at 44,000 activity hours d
ID: 2515968 • Letter: Y
Question
Young Corporation has a high probability of operating at 44,000 activity hours during the upcoming period, and lower probabilities of operating at 34,000 hours and 54,000 hours. The company's flexible budget revealed the following:
Young's flexible-budget formula, where Y is defined as total cost and AH represents activity hours, is (Round calculations to 2 decimals.):
Y = $242,000 + $19.10AH.
Y = $5.50AH + $24.70AH.
Y = $1,137,000.
Y = $5.50AH + $840,000.
Y = $24.60AH.
If Young operated at 39,000 activity hours, its total budgeted cost would be:
$1,054,500.
$1,038,500.
$938,000.
$1,137,000.
$1,314,500.
34,000 Hours 44,000 Hours 54,000 Hours Variable costs $187,000 $242,000 $297,000 Fixed costs 840,000 840,000 840,000Explanation / Answer
1) Variable cost per unit 5.5 so Y= $5.5 AH + $840,000.0 2) total budgeted cost at 39,000 activity hours 39000*5.5 + 840,000 1054500 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.