Exam 2-Chapters 22 to 24 Required information The following information applies
ID: 2516022 • Letter: E
Question
Exam 2-Chapters 22 to 24 Required information The following information applies to the questions displayed below) Ross Corporation makes all sales on account. The June 30th balance sheet balance in its accounts receivable is $430,000, of which $255.000 pertain to sales that were made during June. Budgeted sales for July are $1,280,000. Ross collects 70% of sales in the month of sale, 20% in the following month, and the final 10% in the second month after the sale Part 1 of2 points What are Ross's budgeted collections for July? 20t24) Multiple Choice $1,241000 $964 500 $1,122,000Explanation / Answer
May receivable = 430000-255000 = 175000
June receivable = 255000*20/30 = 170000
July cash receipt = 1280000*70% = 896000
Budgeted cash receipt in july = 896000+170000+175000 = 1241000
so answer is a) $1241000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.