Wilson has a 40 percent interest in the assets and income of the CC&W Partnershi
ID: 2516583 • Letter: W
Question
Wilson has a 40 percent interest in the assets and income of the CC&W Partnership, and the basis in his partnership interest is $45,000 at the beginning of 2017. During 2017, the partnership's net loss is $60,000 and Wilson's share of the loss is $24,000. Also, Wilson receives a cash distribution from the partnership of $12,000 on June 30, 2017.
a. Indicate the amount of income or loss from the partnership that should be reported by Wilson on his 2017 individual income tax return. $
b. Calculate Wilson's basis in his partnership interest at the end of 2017. $
Explanation / Answer
a. Amount of income or loss from the partnership that should be reported by Wilson on his 2017 Individual Income tax return = $ 24,000 (i.e. his share of loss in the partnership)
b. Wilson's Basis in his partnership
= Beginning Basis in the partnership interest - Share in net loss of partnership - Cash distribution received
= 45,000 - 24,000 - 12,000
= $9,000
WIlson's Basis in his partnership interest at the end of 2017 = $9,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.