SkyChefs, Inc., prepares in-flight meals for a number of major airlines. One of
ID: 2516604 • Letter: S
Question
SkyChefs, Inc., prepares in-flight meals for a number of major airlines. One of the company's products is grilled salmon in dill sauce with baby new potatoes and spring vegetables. During the most recent week, the company prepared 5,100 of these meals using 2,000 direct labor-hours. The company paid its direct labor workers a total of $28,000 for this work, or $14.00 per hour. According to the standard cost card for this meal, it should require 0.40 direct labor-hours at a cost of $13.50 per hour. Requirec 1. What is the standard labor-hours allowed (SH) to prepare 5,100 meals? 2. What is the standard labor cost allowed (SH*SR) to prepare 5,100 meals? 3. What is the labor spending variance? 4. What is the labor rate variance and the labor efficiency variance? For requirements 3 and 4, indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Do no round intermediate calculations 1 Standard labor-hours allowed 2. Standard labor cost allowed 3.Labor spending variance 4 Labor rate variance Labor efficiency varianceExplanation / Answer
Number of meals prepared = 5100
Labor hours per meal = 0.40
Total direct labor allowed = 5100 * 0.40 = 2040
Labor cost per hour = 13.50
Total standard labor cost = 2040 *13.50 = 27540
Actual cost = 28000
Total labor cost variance = standard labor cost - Actual cost
= 27540 - 28000 = -460 unfavorable
Actual hours * actual rate per hour = 2000*14 per hour= 28000
Actual hours * standard rate per hour = 2000*13.50 = 27000
Standard hours * standard rate= 2040 * 13.50 = 27540
Total rate variance = Actual hours of input at actual rate - actual rate of input at standard rate
= 28000- 27000= 1000 unfavorable
Labor efficiency variance = standard hours of input at standard rate - actual hours at standard rate
= 27540- 27000= 540 favorable
Spending variance = actual hours of input at actual rate - standard hours = 28000 - 27540 = 460 unfavorable
Standard labor hours = 2040
Standard labor cost =27540
Labor spending variance = 460 unfavorable
Labor rate variance =1000 unfavorable
Labor efficiency variance =540favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.