Naylor Company had $151,400 of net income in 2016 when the selling price per uni
ID: 2516792 • Letter: N
Question
Naylor Company had $151,400 of net income in 2016 when the selling price per unit was $152, the variable costs per unit were $92, and the fixed costs were $574,800. Management expects per unit data and total fixed costs to remain the same in 2017. The president of Naylor Company is under pressure from stockholders to increase net income by $65,700 in 2017. Your answer is correct. Compute the number of units sold in 2016. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 1,225.,) 2103 units Your answer is correct. Compute the number of units that would have to be sold in 2017 to reach the stockholders' desired profit level. 3198 units x Your answer is incorrect. Try again. Assume that Naylor Company sells the same number of units in 2017 as it did in 2016. What would the selling price have to be in order to reach the stockholders' desired profit level? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 12.25.) New selling price 167.77 Question Attempts: 4 of 15 usedExplanation / Answer
Since first two answers are correct, I am answering the third one:
Number of Units sold in year 2016 = 12103
Desired profit level = 151400+65700 => $ 217100
Variable Cost = 92 per unit
Fixed Cost = 574800
We need to find Sales price to maintain that level of profit, therefore, let sales price = 'X'
Total Sales less Total Variable Cost less Total Fixed Cost = Desired Profit
12103*X-12103*92-574800= $ 217100
12103X-1113476-574800=217100
12103X=217100+1113476-574800
12103X=1905374
X=1905374/12103
X=157.43 (Answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.