Exercise 8-10 Every year Pina Industries manufactures 5,900 units of part 231 fo
ID: 2517051 • Letter: E
Question
Exercise 8-10
Every year Pina Industries manufactures 5,900 units of part 231 for use in its production cycle. The per unit costs of part 231 are as follows:
Flintrock, Inc., has offered to sell 5,900 units of part 231 to Pina for $33 per unit. If Pina accepts Flintrock’s offer, its freed-up facilities could be used to earn $11,300 in contribution margin by manufacturing part 240. In addition, Pina would eliminate 50% of the fixed overhead applied to part 231.
(a) Calculate total relevant cost to make and net cost to buy.
(b) Should Pina accept Flintrock’s offer?
Explanation / Answer
(a)
Total relavent cost to make = Direct Materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead + Contribution margin lost + Avoidable fixed overhead
= (3*5,900) + (10*5,900) + (6*5,900) + 11,300 + (5*5,900)
= 17,700 + 59,000 + 35,400 + 11,300 + 29,500
= 152,900
Net relavnet cost to buy = 5,900 units * 33 per unit = 194,700
(b)
Should Pina accept Flintrock’s offer?
No (as the relavent cost to buy is more).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.