Clifford Co. manufactures and sells adjustable windows for remodeling homes and
ID: 2517457 • Letter: C
Question
Clifford Co. manufactures and sells adjustable windows for remodeling homes and new housing. Clifford developed its budget for the current year assuming that the windows would sell at a price of S400 each. The variable costs for each window were forecasted to be $200 and the annual fixed costs were forecasted to be $100,000. Clifford had targeted a profit of $400,000 While Clifford 's sales usually rise during the second quarter, the May financial statements reported that sales were not meeting expectations. For the first five months of the year, only 350 units had been sold at the established price, with variable cost as planned, and it was clear that the target profit for the year would not be reached unless some actions were taken. Clifford 's president assigned a management committee to analyze the situation and develop several alternative courses of action. The following three alternatives were presented to the president, only one of which can be selected 1. Reduce the selling price by $40. The marketing department forecasts that with the lower price, 2,700 units could be sold during the remainder of the year 2. Lower variable costs per unit by $25 through the use of less expensive materials. Because of the difference in materials, the selling price would have to be lowered by $30 and sales of 2,200 units for the remainder of the year are forecast 3. Cut fixed costs by $10,000 and lower the selling price by 5 percent. Sales of 2,000 units would be expected for the remainder of the vear. Required a. If no changes are made to the selling price or cost structure, estimate the number of units that must be sold during the year to break-even b. If no changes are made to the selling price or cost structure, estimate the number of units that must be sold during the year to attain the target profit of $400,000 c. Determine which of the alternatives Clifford's president should select to maximize profit. Answers: You must show your work for each answer in order to receive credit for this problem a. Unit sales to break even b. Unit sales to attain target profitExplanation / Answer
a) Units sales to Break Even = Total Fixed Cost/Contribution Margin per unit
Contribution Margin per unit = Sale Price - Variable Cost
= $400 - $200 = $200
Units sales to Break Even = $100,000/$200 = 500 units
b) Target Contribution = Fixed Cost+Target Profit
= $100,000+$400,000 = $500,000
Units Sales to attain target profit = Target Contribution/Contribution Margin per unit
= $500,000/$200 = 2,500 units
c) Alternative 1:
Sales = Units sold*Reduced Selling Price
= 2,700 units*($400-$40) = 2,700*$360 = $972,000
Variable Costs = 2,700 units*$200 = $540,000
Fixed Costs = $100,000
Profit = Sales - Variable Costs - Fixed Costs
= $972,000 - $540,000 - $100,000 = $332,000
Alternative 2:
Sales = Units sold*Reduced Selling Price
= 2,200 units*($400-$30) = 2,200*$370 = $814,000
Variable Costs = 2,200 units*($200-$25) = $385,000
Fixed Costs = $100,000
Profit = Sales - Variable Costs - Fixed Costs
= $814,000 - $385,000 - $100,000 = $329,000
Alternative 3:
Sales = Units sold*Reduced Selling Price
= 2,000 units*($400*95%) = 2,000*$380 = $760,000
Variable Costs = 2,000 units*$200 = $400,000
Fixed Costs = $100,000 - $10,000 = $90,000
Profit = Sales - Variable Costs - Fixed Costs
= $760,000 - $400,000 - $90,000 = $270,000
The highest profit is in the alternative 1 (i.e. $332,000), therefore alternative 1 should be selected.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.