Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Rodarta Corporation applies manufacturing overhead to products on the basis of s

ID: 2518739 • Letter: R

Question

Rodarta Corporation applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine-hours. The company's predetermined overhead rate for fixed manufacturing overhead is $4.10 per machine-hour and the denominator level of activity is 4,300 machine-hours. In the most recent month, the total actual fixed manufacturing overhead was $17,730 and the company actually worked 4,230 machine-hours during the month. The standard hours allowed for the actual output of the month totaled 4,250 machine-hours. What was the overall fixed manufacturing overhead volume variance for the month?

Multiple Choice

$82 Favorable

$287 Favorable

$287 Unfavorable

$205 Unfavorable

.

Teall Corporation has a standard cost system in which it applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine-hours (MHs). The company has provided the following data for the most recent month:

What was the fixed manufacturing overhead budget variance for the month?

Multiple Choice

$4,200 Unfavorable

$4,200 Favorable

$590 Favorable

$590 Unfavorable

.

Budgeted level of activity 8,700 MHs Actual level of activity 8,800 MHs Standard variable manufacturing overhead rate $ 5.90 per MH Budgeted fixed manufacturing overhead cost $ 52,000 Actual total variable manufacturing overhead $ 53,600 Actual total fixed manufacturing overhead $ 56,200

Explanation / Answer

Solution 1:

Budgeted manufacturing overhead = 4300*$4.10 = $17,630

Manufacturing overhead applied = Standard hours * Predetermined overhead rate = 4250 * $4.10 = $17,425

fixed manufacturing overhead volume variance = Fixed overhead applied - budgeted fixed overhead

= $17,425 - $17,630 = $205 Unfavorable

Hence last option is correct.

Solution 2:

Fixed manufacturing overhead budget variance = Budgted fixed manufacturing overhead - Actual fixed manufacturing overhead

= $52,000 - $56,200 = $4,200 Unfavorable.

Hence first option is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote