Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Computing Depreciation and Accounting lot Lambert Com At that time. Lam timated

ID: 2518809 • Letter: C

Question

Computing Depreciation and Accounting lot Lambert Com At that time. Lam timated that the useful life of the equipment was 6 years and that the residualt time, the end of its useful life. Compute depreciation expense for this asset for 2016, 201z a. straight-line method. b. double-declining-balance method. c. Assume that on January 2, 2018, Lambert revised its estimate of the E8-27. idual value w Company acquired machinery costing $110.000 on January 2,20 ouldbe 6.2017,and 2018ust d its estimate of the useful life to 7 changed its estimate of the residual value to S10,000. What effect would this he 'o 7 yen tion expense in 2018 for each of the above depreciation methods? have on depre

Explanation / Answer

Answer a

Depreciation as per straight line method =(Cost - Residual Value) / Estimated Useful life

= ($110,000 - $15,000) / 6 years = $15,833.33

Answer b

Depreciation as per double decline method (DDB)= 2 * SLM rate * Book Value at the beginning of the year

Where , SLM rate = 1 / estimated useful life

Depreciation for 2016 = 2 * 1/6 * $110,000 = $36,667

Depreciation for 2017 = 2 * 1/6 * ($110,000 -  $36,667) = $24,444

Depreciation for 2018 = 2 * 1/6 * ($110,000 -  $36,667 - $24,444. )  = $1,6296

Answer c

Note: Whenever useful life & residual value changes , the change in depreciation amount will be from prospective effect. That means the changes will be on the remaining depreciable amount & remaining life of the assets

Straight line method

Remaining Life = 7 years - 2 years = 5 years

Depreciable amount = Cost - Accumulated Depreciation [ie dep of 2016 & 2017] = $110,000 - $31,666  = $78,334

New depreciation expense amount for 2018 = ($78,334 - $10,000) / 5years = $13,667

Double decline method

Remaining Life = 7 years - 2 years = 5 years

Depreciable amount = Cost - Accumulated Depreciation [ie dep of 2016 & 2017] = $110,000 - $61,111= $48,889

New depreciation expense amount for 2018 = 2 * 1 /5 * $48,889 = 19,556

Year Depreciation Amount 2016 $15,833 2017 $15,833 2018 $15,833
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote